Contact for Price
M & J Marine | M & J Marine | Mosinee, Wisconsin
Discover the brand‑new 2026 Yamaha WaveRunners VX Cruiser HO with factory‑installed Yamaha audio speakers – a high‑performance personal watercraft designed for both speed and premium sound quality.
Discover the brand‑new 2026 Yamaha WaveRunners VX Cruiser HO with factory‑installed Yamaha audio speakers – a high‑performance personal watercraft designed for both speed and premium sound quality.
The 2026 Yamaha WaveRunners VX Cruiser HO with Audio delivers an unmatched blend of power, comfort and high‑quality sound – perfect for those who want to ride on their own beat while enjoying every splash.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 16437 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® HO with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA1136J526 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Factory Installed Yamaha Audio System | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 783 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.