$258,091.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
Status: New
Stock Number: 3MC26008
Year: 2026
Manufacturer: MasterCraft
Model Name: XT24
Vehicle Type: Boat
Status: New
Stock Number: 3MC26008
Year: 2026
Manufacturer: MasterCraft
Model Name: XT24
Vehicle Type: Boat
The MasterCraft XT24 bowrider combines modern design with robust engineering. Its Vector Drive hull delivers smooth handling, while the spacious cabin accommodates up to 17 guests comfortably. With ample fuel and storage capacity, this boat is ready for both short trips and longer excursions on any waterway.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3MC26008 | |
| Year | 2026 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | XT24 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCP4AY2H526 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 24' (7.3 m) |
| Height | Boat: 126" (3.2 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 30" (0.76 m) |
| Interior Width | 86.5" (2.20 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 92 Gal (348 L) |
| Seating Capacity | 17 Persons |
| Storage Capacity | 109 cu FT (3.09 cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | 2,500 lbs (1,134 kg) |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,694 lbs (2,583 kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 2,500 lbs (1,134 kg) approx. |
| Max Persons | 17 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.