Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the 2026 StarCraft Marine SV OB 16 OB – a budget‑friendly, performance‑oriented deckboat that delivers family fun on any waterway. With its lightweight construction and efficient outboard engine options, this 16‑foot vessel offers smooth handling for both beginners and seasoned boaters alike.
Key highlights of the StarCraft SV OB ...
[read more]Discover the 2026 StarCraft Marine SV OB 16 OB – a budget‑friendly, performance‑oriented deckboat that delivers family fun on any waterway. With its lightweight construction and efficient outboard engine options, this 16‑foot vessel offers smooth handling for both beginners and seasoned boaters alike.
Key highlights of the StarCraft SV OB Deckboat include:
The StarCraft SV 16 OB blends affordability, reliability, and versatility. Its open layout maximizes comfort while keeping maintenance simple, ensuring you get the most out of every trip without breaking the bank.
| Dimensions | |
|---|---|
| Length Overall | 16 ft 10″ |
| Beam | 94″ |
| Depth (max) | 28″ |
| Capacity & Weight | |
| Fuel Capacity | 18 gal |
| Seating Capacity | 6 persons |
| Total Load Capacity | 1,600 lb |
| Engine & Performance | |
| Dry Weight | 1,800 lb |
| Maximum Engine Power | 90 hp (outboard) |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000866581 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | SV OB 16 OB | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| Freight prep | 1699 | |
| Color | Red | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 16 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 16'10" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | 94" |
| Depth, Maximum | 28" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18 gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1600 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 1800 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 90 hp |
| Length | 16ft 0in |
| Beam | 7ft 10in |
| Dry Weight | 1800 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 1600 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.