
Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Experience the pinnacle of pontoon design with the 2026 Premier 230 Solaris RF CL. This new model redefines market perfection by blending modern luxury and unmatched performance.
Experience the pinnacle of pontoon design with the 2026 Premier 230 Solaris RF CL. This new model redefines market perfection by blending modern luxury and unmatched performance.
| General Information | |
| Condition: | New |
| Stock Number: | 132058 |
| Year: | 2026 |
| Make & Model: | Premier 230 Solaris RF CL |
| Vehicle Type: | Boat (Pontoon) |
| Color: | Black |
| Dimensions | |
| Length Overall: | 24’ 5” |
| Beam (Width): | 8’ 6” |
| Capacity & Weight | |
| Seating Capacity: | 15‑17 Persons |
| Gross Weight: | 2400‑3000 lbs |
| Engine Options (Optional)250‑350 hp | |
The Premier 230 Solaris RF CL is engineered to deliver superior comfort, style, and performance. Whether you’re hosting a family gathering or embarking on a leisurely cruise, this pontoon boat offers everything needed for an unforgettable experience on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 132058 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Premier | |
| Model | 230 Solaris RF - CL | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | PMY18060D626 | |
| Freight prep | 2,999 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 23 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24' 5" |
| Width | 8' 6" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 15-17 Persons |
| Weights | |
| Weight | 2400-3000 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 250-350 hp |
| Length | 23ft 0in |
| Max Persons | 15 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.