Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the brand‑new 2026 Scarab 235 LX, a high‑performance sport boat designed for exhilarating water adventures.
Discover the brand‑new 2026 Scarab 235 LX, a high‑performance sport boat designed for exhilarating water adventures.
This 2026 Scarab 235 LX is engineered for performance, comfort, and safety. Whether you’re chasing speed or enjoying a family day on the water, this sport boat delivers exceptional capability with its powerful engine, spacious seating, and robust build quality.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | BS00072784 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Scarab | |
| Model | 235 LX | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| VIN | PSBSG079F526 | |
| Freight prep | 1299 | |
| Color | Black/Pearl Gray | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 22 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 22' 6" (6.9 m) |
| Length | Storage On Trailer: 22' 8" (6.9 m) |
| Height | Total: 7' 3" (2.2 m) | Total On Trailer: 7' 3" (2.2 m) | Total on Trailer w/Top: 9' 11" (3 m) |
| Beam | 8' 5" (2.54 m) |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | 4' 2" (1.3 m) | w/ Arch or Tower: 7' (2.1 m) |
| Draft | 18" (46 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 56 gal (212 L) |
| Weight, Maximum Capacity | 2000 lbs (907 kg) |
| Seating Capacity | 12 Persons | CE: 9 |
| Weights | |
| Weight | Approx. Boat & Engine: 4500 lbs (2041 kg) | Trailer Tandem Axle: 1020 lbs (463 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | 600HP ( 448 kW) |
| Length | 22ft 1in |
| Max Weight Capacity | 2000 lbs (907 kg) approx. |
| Max Persons | 12 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.