$16,982.00
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Experience the new Sea‑Doo GTX 2025, a premium personal watercraft that redefines performance, safety, and comfort on every ride.
Experience the new Sea‑Doo GTX 2025, a premium personal watercraft that redefines performance, safety, and comfort on every ride.
The Sea‑Doo GTX combines cutting‑edge technology, proven safety systems, and spacious design to deliver unforgettable watercraft experiences. Ready for a new level of performance? Explore the 2025 model today and ride above all else.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA106 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTX™ 300 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV55127E525 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™- 300 |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 300 hp |
| Fuel Type | 91 octane |
| Intake Design | Supercharged with external intercooler |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 135,9" / 345,1 cm |
| Width | 49,2" / 125 cm |
| Height | 44,9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 70 L / 18,5 US gal |
| Storage Capacity | Glove Box: 2,9 L / 0,8 US gal | Front Bint: 96 L / 25,3 US gal | Total: 26,1 US gal / 98,9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 848 lb / 385 kg |
| Weight | Capacity: 272 kg / 600 lb |
| Electric | |
| Gauges | 7.6" wide digital display |
| Features | |
| Features | Ergolock™ two-piece seat w/ stepped design, Seat strap, iDF® - Intelligent Debris-Free System, iBR® - Intelligent Brake & Reverse, VTS™ (Variable Trim System), Boarding ladder, RF D.E.S.S.™ key, Direct-access front storage, Watertight phone compartment, LinQ™ attachment system |
| Hull Type | ST3™ Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 848 lb / 385 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 300 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.