$149,995.00
Marine United - North | Salt Lake City, UT
The 2023 Scarab 215 ID is a high‑performance jet boat designed for comfort and excitement on the water.
The 2023 Scarab 215 ID is a high‑performance jet boat designed for comfort and excitement on the water.
| Dimensions (on water) | |
|---|---|
| Total Length | 21 ft 6.4 m |
| Beam | 8 ft 4″ (2.54 m) |
| Draft | 15″ (38 cm) |
| Capacity & Performance | |
| Fuel Capacity | 41 gal 155 L |
| Sitting Capacity | 10 people |
| Engine Power | 600 hp (448 kW) |
| Weights | |
| Boat & Engine Weight | 3,100 lb 1,406 kg |
| Towing Trailer (Single Axle) weight | 888 lb 403 kg |
| Year / Model Details | |
| Model Year | 2023 |
| Manufacturer | Scarab |
| Type | Jet Boat |
This jet boat blends speed, style and practicality for the adventurous sailor. Its sleek design, robust features, and thoughtful layout make it ideal for family outings or spirited water‑sports adventures.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SSC114 | |
| Year | 2023 | |
| Make | Scarab | |
| Model | 215 ID | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Jet Boat | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 21' (6.4 m) |
| Length | Storage On Trailer: 21' 4" (6.5 m) |
| Height | Total: 5' 5" (1.7 m) | Total On Trailer: 6' 9" (2.1 m) |
| Beam | 8' 4" (2.54 m) |
| Dead Rise | 21° |
| Bridge Clearance | 4' 3" (1.3 cm) | w/ Arch or Tower: 7' 3" (2.2 m) |
| Draft | 15" (38 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 41 gal (155 l) |
| Weight, Maximum Capacity | 1800 lbs (816 kg) |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weights | |
| Weight | Approx. Boat & Engine: 3100 lbs (1406 kg) | Trailer Single Axle: 888 lbs (403 kg) | Trailer Tandem Axle: 1119 lbs (508 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | 600 hp (448 kW) |
| Max Weight Capacity | 1800 lbs (816 kg) approx. |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 600 hp (448 kW) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.