Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
The 2025 Moomba Max is a high‑performance surf wakeboat that delivers excitement on the water with every ride.
The 2025 Moomba Max is a high‑performance surf wakeboat that delivers excitement on the water with every ride.
The 2025 Moomba Max is engineered for adventure‑seekers who demand top performance. Its key features include:
| Basic Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Model Year | 2025 |
| Make & Model | Moomba Max |
| Vehicle Type | Boat – Bowrider |
| Dimensions | |
| Overall Length (with platform) | 22 ft / 24 ft with platform, trailer length 26′ 2″ |
| Beam | 8 ft 5 in (102″ width) |
| Capacity & Performance | |
| Fuel Capacity | 70 gal |
| Seating Capacity | 16 persons |
| Total Weight (boat) | 5,200 lb – 6,400 lb with trailer |
| Maximum Load & Ballast | 2,400 lb + up to 5,000 lb ballast |
| Engine and Power | |
| Engine Type | 6.2L Ford Raptor 450 (V‑Drive) |
| Horsepower | 400 hp |
This 22′ surf boat offers a blend of speed, power and convenience for the most demanding water adventures.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2522 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MOOMBA | |
| Model | Max | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMU174E525 | |
| Engine | Raptor 450 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas | |
| Max Persons | 16 | |
| Fuel Capacity | 70 gal |
| Dimensions | |
| Overall Length | 22' |
| Length | W/ Platform: 24' | Trailer: 26'2" |
| Height | On Trailer Tower Up: 130.5" | On Trailer Tower Down racks Off A3 Tower: 109.5" | Pro Tower: 99.5" | Tower Down Racks: 92.5" |
| Width | 102" | Trailer guide poles removed: 102" |
| Draft | 27.5" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 70 gal. |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,400 lbs. | Ballast: 5,000 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,200 lbs. | W/ Trailer: 6,400 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | 400 hp |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 2,400 lbs. | Ballast: 5,000 lbs. approx. |
| Max Persons | 16 |
| Engine Power | 400 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.