Contact for Price
Marine United - North | Salt Lake City, UT
The 2026 Chaparral GTS 6 is the latest evolution of Chaparral’s Surf series. Designed for high performance and versatile water sports use, this model delivers powerful wake generation, advanced surf gates, and a user‑friendly touchscreen interface to control every rider setting.
The 2026 Chaparral GTS 6 is the latest evolution of Chaparral’s Surf series. Designed for high performance and versatile water sports use, this model delivers powerful wake generation, advanced surf gates, and a user‑friendly touchscreen interface to control every rider setting.
| Size and Capacity | |
| Overall Length (with swim platform) | 26' 5" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 33.00” |
| Fuel Capacity | 65 gallons (246 L) |
| Fresh Water Capacity | 10 gallons (38 L) |
| Gray Water Capacity | 3.80 gallons (14 L) |
| Engine Performance | |
| Maximum Power | 430 HP (321 kW) |
This boat blends cutting‑edge technology, robust construction and thoughtful amenities to create a vessel that is safe, comfortable and capable of delivering an unforgettable wakeboarding or surfing experience. Whether you’re chasing waves with Malibu Surf Gates or enjoying family outings on the lake, the 2026 Chaparral GTS 6 delivers performance without compromise.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Chaparral | |
| Model | GTS 6 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Boat | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | W/ Swim Platform: 26' 5" (8.05 m) |
| Beam | 8' 6" (2.59 m) |
| Draft | Up: 33.00" (84 cm) |
| Dead Rise | 22° |
| Bridge Clearance | With Arch Tower: 8' 5" (2.57 m) | With Arch Tower Folded Down: 6' 1" (1.85 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 65 gal (246 L) |
| Seating Capacity | Yacht Certified |
| Fresh Water Capacity | 10.00 gal (38 L) |
| Gray Water Capacity | 3.80 gal (14 L) |
| Weights | |
| Dry Weight | w/ Engines: 5600 lbs (2540 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 430 HP (321 kW) |
| Dry Weight | w/ Engines: 5600 lbs (2540 kg) approx. |
| Engine Power | Max: 430 HP (321 kW) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.