$54,999.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2026 Yamaha Boats 195S, a standout in affordable luxury for 19‑foot bowriders.
Discover the 2026 Yamaha Boats 195S, a standout in affordable luxury for 19‑foot bowriders.
| Dimensions (On Water) | |
|---|---|
| Length Overall | 19' 5" |
| Beam | 8' 2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise | 18° |
| Seating & Capacity | |
| People Seats | 8 persons |
| Total Weight Capacity | 1600 lbs |
| Storage & Fuel | |
| Fuel Tank (gal) | 40 |
| Luggage/Equipment Storage (gal) | 422 |
| Weight | |
| Boat Weight (lbs) | 2509 |
| Total Dry Weight with Trailer (lbs) | 3179 |
The 2026 Yamaha Boats 195S, finished in Dolphin Gray, offers a blend of performance and comfort for the modern water enthusiast. With zero engine hours and 250 hp power, this new bowrider is ready to provide unforgettable lake adventures.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2797 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 195S | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0199J526 | |
| Color | DOLPHIN GRAY | |
| Engine Hours | 1 | |
| Engine Power | 250 HP | |
| LOA (Length) | 19 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 19' 5" | On Trailer: 21' 2" | On Trailer With Tongue Folded: 19' 5" |
| Height | On Trailer: 10'2" | on Trailer with Tower Folded: 7' |
| Beam | 8' 2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise | 18° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'6" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 8 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1600 lbs |
| Storage Capacity | 422 GAL |
| Fuel Capacity | 40 GAL |
| Weights | |
| Weight | 2,509 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 3,179 LBS |
| Engine | |
| Engine | Single Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | Per Engine: 1812cc |
| Length | 19ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 3,179 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 1600 lbs approx. |
| Max Persons | 8 |
| Engine Power | 250 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.