
$3,495.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Experience the future of boating with the 2025 Suzuki Marine DF9.9B L outboard motor. Designed for speed and efficiency, this portable powerplant offers a sleek ultramodern look while delivering unmatched performance.
Experience the future of boating with the 2025 Suzuki Marine DF9.9B L outboard motor. Designed for speed and efficiency, this portable powerplant offers a sleek ultramodern look while delivering unmatched performance.
| Engine Specifications | |
|---|---|
| Type | SOHC 4‑Valve, 327 cc displacement (20.0 in) |
| Power Output | 9.9 hp maximum |
| Operating Speed | 4700–5700 RPM |
| Bore & Stroke | 2.38 in × 2.24 in (60.4 mm × 57 mm) |
| Cylinder Liners | 2 |
| Gear Ratio | Primary 2.08:1 |
| Ignition System | Digital CDI |
| Electrical Features | |
| Alternator | 12 V 12 A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| System Type | E‑fuel injection with Lean Burn |
| Dimensions & Capacity | |
| Recommended Transom Height | 20″ |
| Oil Pan Capacity | 1.06 qt (≈1 L) |
| Weight & Handling | |
| Total Weight | 108 lb |
| Tilt Positions | 5 pin positions, 2 shallow‑water settings |
| Propeller Options | Select from 7–11; standard: 4 × 10 × 5 |
The 2025 Suzuki Marine DF9.9B L is brand new, sourced from Charles Mill Marina. Ready for purchase and immediate deployment on any suitable vessel.
Choose the next generation of outboard technology—lean burn efficiency meets battery‑free power in a lightweight, high‑performance package that keeps you ahead of every wave.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | New | |
| Year | 2025 | |
| Make | Suzuki Marine | |
| Model | DF9.9B L | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Portable |
| Engine | |
| Engine Type | SOHC 4-Valve |
| Engine Power | Output Max: 9.9 hp |
| Rated Engine Speed | Operating Range: 4700 - 5700 RPM |
| Displacement | Piston: 20.0 in (327 cc) |
| Bore | 2.38 in (60.4 mm) |
| Stroke | 2.24 in (57 mm) |
| Cylinder Liners | 2 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.08:1 |
| Ignition | System: Digital CDI |
| Steering | Remote |
| Choke | - Suzuki EFI |
| Electric | |
| Alternator | Electric 12V 12A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| Fuel System | Delivery: Electronic Fuel Injection with Lean Burn |
| Dimensions | |
| Transom Height | Recommended: 20" |
| Capacities | |
| Oil capacity | Pan: 1.06 qts (1.0 lts) |
| Weights | |
| Weight | 108 lbs |
| Features | |
| Features | Trim Position: 5 Tilt Pin Positions and 2 Shallow Water Drive Settings | Standard Propeller: 4 x 10 x 5 | Propeller Selection: 7 - 11 |
| Engine Power | Output Max: 9.9 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.