
$7,299.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Discover the new Sea‑Doo Spark™ Trixx for 3 Rotax® 900 ACE™ – 90 iBR, a high‑performance personal watercraft that turns every wave into an arena of excitement.
Discover the new Sea‑Doo Spark™ Trixx for 3 Rotax® 900 ACE™ – 90 iBR, a high‑performance personal watercraft that turns every wave into an arena of excitement.
| General Details | |
|---|---|
| Make & Model | Sea‑Doo Spark™ Trixx for 3 Rotax® 900 ACE™ – 90 iBR |
| Year | 2025 |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine & Performance | |
| Engine Power | 90 hp, 900 ACE™ |
| Displacement | 899 cc |
| Fuel Type | 87 octane |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 120″ (305 cm) |
| Width | 46″ (117 cm) |
| Height | 42″ (107 cm) |
| Sitting Capacity | 3 riders |
| Weight & Storage | |
| Dry Weight | 448 lb (203 kg) |
| Total Capacity | 495 lb (225 kg) |
| Fuel Tank | 7.9 gal / 30 L |
| Features & Technology | |
| Slim Seat, Freestyle Design | |
| iBR® Intelligent Brake & Reverse | |
| Extended VTS™ (Variable Trim System) | |
| 4.5″ Digital Display; LinQ Lite Mounting Points | |
| Warranty | |
| Coverage | 1‑year limited warranty on watercraft components. |
The Sea-Doo Spark Trixx is engineered for riders who crave speed, style and the freedom to perform daring maneuvers. Whether you’re mastering reverse donuts or cruising with friends, this 2025 model delivers unmatched performance on every wave.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250069 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark™ Trixx for 3 Rotax® 900 ACE™ - 90 iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV57363E525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™- 90 |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 90 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 120" / 305 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 42" / 107 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.71 US gal / 2.68 L | Front Bint: 11 US gal / 42 L (Optional) | Total: 11.8 US Gal / 44.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 448 lb / 203 kg |
| Weight | Capacity: 495 lb / 225 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5'' Digital Display |
| Features | |
| Features | Slim seat, 1-up freestyle seat, Seat strap (For 3 only), iBR® - Intelligent Brake & Reverse, Extended VTS™ (Variable Trim System) |
| Hull Type | Spark® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 448 lb / 203 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 90 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.