
$14,499.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Discover the latest Yamaha WaveRunners GP SVHO, a high‑performance personal watercraft launched in 2025.
Discover the latest Yamaha WaveRunners GP SVHO, a high‑performance personal watercraft launched in 2025.
| Status | New |
| Stock Number | YW250346B |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunners GP SVHO™ |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine Details | |
|---|---|
| Type | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Super Vortex High Output Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc (1.8L) |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11 ft |
| Width | 4 ft 1 in. |
| Height | 3 ft 11 in. |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity (Bow) | 28.4 gal |
| Weights & Seating | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Additional Features | |
| Reverse Assist Mode | Bluetooth Capability | Text/Call Notifications | Drive Control / Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto‑Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water‑Resistant Under-Seat Storage | Reboarding Step | |
The 2025 Yamaha WaveRunner GP SVHO™ combines cutting‑edge marine engineering with rider-focused convenience, making it the ultimate choice for enthusiasts seeking power, reliability, and premium audio performance on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250346B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA1763H425 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Features | Reverse Assist Mode | Bluetooth Capable | Text/Call notifications | Drive Control/Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.