
$14,499.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the pinnacle of personal watercraft performance with the 2025 Yamaha WaveRunners GP SVHO™. This brand‑new model delivers unmatched power, advanced technology, and premium features for an exhilarating ride on any body of water.
Experience the pinnacle of personal watercraft performance with the 2025 Yamaha WaveRunners GP SVHO™. This brand‑new model delivers unmatched power, advanced technology, and premium features for an exhilarating ride on any body of water.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | YW250349B |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunners GP SVHO™ |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine Details | |
| Type | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Super Vortex High Output Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11 ft (3.35 m) |
| Width | 4′ 1″ (1.25 m) |
| Height | 3′ 11″ (1.19 m) |
| Fuel Capacity | 18.5 gal (70 L) |
| Tank Storage | 28.4 gal (107 L) |
| Sitting Capacity | |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lb (344 kg) |
| Additional Features | |
| |
This Yamaha WaveRunner offers a combination of power, technology, and convenience that sets new standards in the 3‑passenger personal watercraft market. Whether you’re racing across lakes or cruising along coastlines, the GP SVHO™ delivers an unmatched riding experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250349B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0601A525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Features | Reverse Assist Mode | Bluetooth Capable | Text/Call notifications | Drive Control/Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.