
$9,799.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the next generation of riding with the Yamaha WaveRunners Jetblaster PRO, a 2025 model that delivers unmatched power and comfort for up to three passengers.
Experience the next generation of riding with the Yamaha WaveRunners Jetblaster PRO, a 2025 model that delivers unmatched power and comfort for up to three passengers.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | YW250443B |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | Jetblaster PRO 3‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine Details | |
| Engine Type | TR-1 High Output, 1049 cc, 3‑Cylinder, 4‑Stroke |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 9′ 9″ (295 cm) |
| Width | 3′ 9″ (116 cm) |
| Height | 3′ 10″ (118 cm) |
| Fuel Capacity | 13.2 gal (50 L) |
| Storage Capacity | 1.5 gal (6 L) |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Weighing Information | |
| Dry Weight | 545 lb (247 kg) |
| Additional Features | |
| Display & Controls | 4.3‑inch Connext Screen, drive control with low RPM mode, under-seat storage, reboarding step, foot chocks. |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen integrated gauge |
This Yamaha WaveRunner offers a blend of high performance and rider-friendly design, making it an ideal choice for both recreational paddlers and competitive enthusiasts.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250443B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster PRO 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA0208D525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 545 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 545 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.