
$22,399.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The new 2026 Sea‑Doo RXP‑X 325 Tech is engineered for riders who demand peak performance. With a race‑proven 325 HP engine, laser‑sharp handling and immersive features it delivers an adrenaline‑filled experience on any waterway.
The new 2026 Sea‑Doo RXP‑X 325 Tech is engineered for riders who demand peak performance. With a race‑proven 325 HP engine, laser‑sharp handling and immersive features it delivers an adrenaline‑filled experience on any waterway.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | RXP‑X 325 Tech, BRP Premium A, iBR Gulfstream Blue Premium |
| Engine & Performance | |
| Type | 1630 ACE™ – 325 |
| Powers | 325 hp |
| Dimensions (in) | |
| Length | 130.6" |
| Width | 49.2" |
| Height | 44" |
| Capacities | |
| Sitting Capacity | 1 (optional 2‑person seat) |
| Fuel Tank | 18.5 gal / 70 L |
| Weight & Build | |
| Dry Weight | 798 lb (362 kg) |
| Hull Material | T3‑R® fiberglass construction |
| Warranty | |
| Coverage | 1 year limited warranty from BRP. |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B260068 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | RXP-X™ 325 Tech, BRP Premium A, iBR Gulfstream Blue Premium | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YDV54785C626 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 325 |
| Engine Power | 325 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.6" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44" / 111 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 1 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.6 US gal / 153.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 798 lb / 362 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display (with Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, BRP Premium Audio, iBR |
| Hull Type | T3-R® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 798 lb / 362 kg approx. |
| Max Persons | 1 |
| Engine Power | 325 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.