
$19,849.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
2026 Sea‑Doo Wake™ Pro 230
The 2026 Wake Pro is engineered for the ultimate tow‑sport experience. With a spacious cockpit, superior stability and powerful performance, it’s ideal for riders who love pulling, jumping and repeating on any water.
2026 Sea‑Doo Wake™ Pro 230
The 2026 Wake Pro is engineered for the ultimate tow‑sport experience. With a spacious cockpit, superior stability and powerful performance, it’s ideal for riders who love pulling, jumping and repeating on any water.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | B260016 |
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | Wake™ Pro 230 |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine & Power | |
| Engine Type | 1630 ACE™ – 230 HP |
| Power Output | 230 HP |
| Dimensions (in / cm) | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width | 49.4" / 125.5 cm (w/o rack) |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Volume | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weight & Hull | |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg |
| Hull Type | ST3® fiberglass hull |
| Electronics & Features | |
| Display | 10.25‑in. touchscreen |
| Audi System | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Warranty | |
| Coverage | 1‑year limited warranty on the watercraft |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B260016 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Wake™ Pro 230 | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV33695L526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width | 49.4" / 125.5 cm (w/o rack) |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.