
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
The newest 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230 is engineered for top‑level tow sports. With extra deck space, industry‑leading stability, and powerful performance, it’s the ultimate personal watercraft for riders who enjoy towing, jumping, and repeating.
The newest 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230 is engineered for top‑level tow sports. With extra deck space, industry‑leading stability, and powerful performance, it’s the ultimate personal watercraft for riders who enjoy towing, jumping, and repeating.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | SEA135 |
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | Wake Pro 230 |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 135.8 in (345 cm) |
| Width | 49.4 in (125.5 cm) without rack |
| Height | 44.9 in (114 cm) |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage Capacity | 26.1 US gal (98.9 L) |
| Performance & Powertrain | |
| Engine Type | 1630 ACE™ – 230 HP |
| Dry Weight | 836 lb (379 kg) |
| Electrical & Audio | |
| Gauges | 10.25 in. touchscreen display |
| Audio System | Premium audio with Bluetooth connectivity |
| Hull & Construction | |
| Hull Type | ST3® fiberglass hull for durability and performance |
| Warranty | |
| Coverage | One‑year limited warranty on the watercraft |
The 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230 delivers unmatched tow‑sport capability, powerful performance, and a comfortable riding experience for families or serious riders. Experience next‑level wake surfing with this premium personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA135 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Wake™ Pro 230 | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV40741A626 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width | 49.4" / 125.5 cm (w/o rack) |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.