
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Experience the thrill of a brand‑new 2026 Yamaha VX Cruiser with Audio PWC – an exceptional personal watercraft that delivers premium performance at an affordable price.
Experience the thrill of a brand‑new 2026 Yamaha VX Cruiser with Audio PWC – an exceptional personal watercraft that delivers premium performance at an affordable price.
| Basic Information | |
| Condition | NEW |
| Stock Number | YD287 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | VX Cruiser with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | YAMA2283A626 |
| Odometer | 0 hours |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine Specifications | |
|---|---|
| Engine Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Specification | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11′1″ |
| Width | 4′1″ |
| Height | 3′11″ |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | Up to 3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lb |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD display |
| Description | Factory‑installed Yamaha Audio System, molded bow cooler storage, multi‑mount system, dual mirrors, water‑resistant under‑seat storage, footwell drains, deck mats, tow hook and maintenance‑free battery. |
The 2026 Yamaha VX Cruiser with Audio combines powerful performance, advanced technology and thoughtful design to provide an unmatched personal watercraft experience. Ideal for families or solo adventurers who demand high quality sound, reliable control systems, and ample storage in a marine‑ready package.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YD287 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX Cruiser® with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2283A626 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Factory Installed Yamaha Audio System | Molded Cooler Storage in Bow | Multi-Mount System | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.