Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
The Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO is a high‑performance, all‑weather personal watercraft designed for riders who demand speed, style and reliability. This new model features the largest displacement engine available in today’s PWC lineup, giving you instant power and exhilarating top ...
[read more]The Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO is a high‑performance, all‑weather personal watercraft designed for riders who demand speed, style and reliability. This new model features the largest displacement engine available in today’s PWC lineup, giving you instant power and exhilarating top speeds.
| General Information | |
|---|---|
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | FX Cruiser HO |
| Year | 2026 |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Engine & Drivetrain | |
| Displacement | 1898 cc (1.9 L) |
| Type | 4‑stroke, 4‑cylinder |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 11 ft 9″ (3.6 m) |
| Width | 4 ft 2″ (1.27 m) |
| Height | 4 ft (1.22 m) |
| Dry Weight | 838 lb (380 kg) |
| Capacities & Storage | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal (70 L) |
| Under‑Seat Storage | 44.5 gal (169 L) water‑tight compartment |
| Additional Features | |
| Infotainment Screen | 7″ Connext™ touchscreen |
| Audi System | Factory Yamaha speakers |
| Throttle Control | RiDE® system with reverse assist mode |
| Molded Bow Cooler Storage | Yes |
| Dual Mirrors | Included |
| USB & 12V Outlet, Accent Lighting | Built‑in |
| Footwell Drains | Designed for water drainage |
| Tow Hook | Standard feature |
| Batteries | Maintenance‑free design |
The 2026 FX Cruiser HO blends advanced marine engineering with premium features that elevate every ride. Its powerful engine, robust audio system and intuitive controls make it ideal for both casual cruising and high‑speed adventures. Whether you’re navigating calm lakes or tackling open waters, the Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO delivers performance, comfort and durability.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0812349 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA3489G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Drivetrain | |
| Drive Control | Enhanced(GPS) |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' (1.2 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 838 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 7 (Touchscreen) | Factory Installed Yamaha Audio System | Reverse Assist Mode | | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Gauges | Fuel: Connext Screen |
| Dry Weight | 838 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.