
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
2026 Yamaha WaveRunners FX SVHO Personal Watercraft – Ride Your Own Beat
The 2026 FX SVHO comes with factory‑installed Yamaha audio speakers that are engineered to survive marine conditions. Enjoy crystal clear sound even at high speeds and through splashing waves.
With ...
[read more]2026 Yamaha WaveRunners FX SVHO Personal Watercraft – Ride Your Own Beat
The 2026 FX SVHO comes with factory‑installed Yamaha audio speakers that are engineered to survive marine conditions. Enjoy crystal clear sound even at high speeds and through splashing waves.
With the RiDE® throttle control, shift effortlessly between forward, neutral, and reverse by pulling a single lever for quick deceleration or docking.
The bright glass touchscreen offers full smartphone integration, GPS mapping, audio controls and an enhanced Drive Control feature – all designed to elevate your on‑water experience.
Two‑tone deck mats are cut to fit the FX SVHO perfectly. They add style while giving you a comfortable grip for every ride.
The Yamaha 1.8‑liter supercharged Super Vortex High Output engine delivers unmatched power and torque, surpassing any previous WaveRunner models.
A fold‑away step makes reboarding after a swim easy and keeps the deck clean when not in use – perfect for hassle‑free storage.
| Vehicle Details | |
| Condition: | NEW |
| Stock Number: | 0832125 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Yamaha WaveRunners |
| Model: | FX SVHO |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft |
| Category: | 3‑Passenger |
| VIN: | US-YAMA2025G526 |
| Odometer: | 0 hours |
| Engine Specifications | |
|---|---|
| Type: | Supercharged 4‑cylinder, 4‑stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement: | 1812 cc |
| Fuel Type: | Pert Premium Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length: | 11' 9" |
| Width: | 4' 2" |
| Height: | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity: | 18.5 gallons |
| Storage Capacity: | 44.5 gallons |
| Seating Capacity: | 1‑3 persons |
| Weights (lbs) | |
| Dry Weight: | 873 lbs |
| Key Features | |
| Features: | Molded cooler storage in bow, dual mirrors, watertight USB & 12V outlet with accent lighting, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance‑free battery. |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0832125 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA2025G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' (1.2 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 873 lbs |
| Features | |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 873 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.