
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
Discover the 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO – a high‑performance personal watercraft that blends power, technology, and comfort for an unforgettable riding experience.
Discover the 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO – a high‑performance personal watercraft that blends power, technology, and comfort for an unforgettable riding experience.
The WaveRunner GP SVHO comes factory‑installed with Yamaha audio speakers engineered for marine environments. Enjoy durable, clear sound even at top speeds and during splashing waves.
The 2026 WaveRunner GP SVHO measures 11 feet long by 4 ft 1 in wide with a height of 3 ft 11 in. It seats up to three riders, has an oil capacity of 3.7 liters and maintains a dry weight of 758 pounds.
| Engine & Performance | |
|---|---|
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Pertinent Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 11′ |
| Width | 4 ft 1″ |
| Height | 3 ft 11″ |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity | 18.5 |
| Storage Capacity | 28.4 |
| Weights (lbs) | |
| Dry Weight | 758 |
| Additional Features | |
| Molded Cooler Storage in Bow | |
| Duel Mirrors, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook | |
| Watertight USB & 12V Outlet with Accent Lighting | |
| Maintenance‑free Battery | |
The 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO offers unmatched performance and advanced features for riders who demand speed, durability, and convenience on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0817818 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA0320G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3 |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.