
Contact for Price
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
Discover the 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230, a high‑performance personal watercraft engineered for extreme tow sports. Designed with extra deck space, superior stability, and powerful performance, this PWC is perfect for riders who love pulling, jumping, and riding again.
The Wake Pro combines exceptional balance with robust horsepower, delivering an ...
[read more]Discover the 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230, a high‑performance personal watercraft engineered for extreme tow sports. Designed with extra deck space, superior stability, and powerful performance, this PWC is perfect for riders who love pulling, jumping, and riding again.
The Wake Pro combines exceptional balance with robust horsepower, delivering an unmatched watersports experience. It comes equipped with standard Ski Mode, a retractable LinQ ski pylon, board rack, and 100‑W Bluetooth audio system – all the features you need for thrilling water adventures.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | Wake Pro 230 |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine & Power | |
| Engine Type | 1630 ACE – 230 HP |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 135.8″ / 345 cm |
| Width (without rack) | 49.4″ / 125.5 cm |
| Height | 44.9″ / 114 cm |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Volume | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weight & Build | |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg |
| Hull Type | ST3® Fiberglass Hull |
| Technology & Audio | |
| Display | 10.25‑inch touchscreen |
| Audio System | BRP Premium, iDF, iBR |
| Warranty | |
| One‑year limited warranty on the watercraft. | |
Whether you’re chasing adrenaline in tow sports or enjoying a family day out on the water, the 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230 delivers performance and versatility for every adventure.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Wake™ Pro 230 | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width | 49.4" / 125.5 cm (w/o rack) |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.