$18,299.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Experience the ultimate in personal watercraft performance with the 2025 Yamaha Waverunner GP SVHO featuring premium audio.
Experience the ultimate in personal watercraft performance with the 2025 Yamaha Waverunner GP SVHO featuring premium audio.
The 2025 Yamaha Waverunner GP SVHO offers a blend of power, technology and convenience for riders who demand both performance and comfort on every trip.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV971 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | WV971 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Features | Reverse Assist Mode | Bluetooth Capable | Text/Call notifications | Drive Control/Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.