$8,995.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Experience the thrill of the 2025 Yamaha Waverunners Jetblaster DLX 2‑Up, a top‑tier personal watercraft designed for maximum fun on any body of water.
Experience the thrill of the 2025 Yamaha Waverunners Jetblaster DLX 2‑Up, a top‑tier personal watercraft designed for maximum fun on any body of water.
Engine: 1,049 cc, three‑cylinder, four‑stroke Yamaha TR-1 Marine Engine
Fuel Type: Regular unleaded – 13.2 gallons capacity
Dimensions (L×W×H): 9′ 9″ × 3′ 9″ × 3′ 8″
Dry Weight: 589 lbs
The 2025 Yamaha Waverunners Jetblaster DLX 2‑Up blends cutting‑edge technology, ergonomic design, and robust performance into one exhilarating personal watercraft experience. Whether you’re navigating lakes or cruising coastal waters, this model delivers reliability and excitement without compromise.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV976 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | Jetblaster DLX 2-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | WV976 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 3.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 589 lbs |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 589 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.