$7,499.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
The 2025 Yamaha JetBlaster is a lightweight personal watercraft designed for thrilling rides and easy ownership. With its powerful yet fuel‑efficient engine, comfortable seating, and practical storage options, this WaveRunner delivers an engaging experience for both beginners and seasoned ...
[read more]The 2025 Yamaha JetBlaster is a lightweight personal watercraft designed for thrilling rides and easy ownership. With its powerful yet fuel‑efficient engine, comfortable seating, and practical storage options, this WaveRunner delivers an engaging experience for both beginners and seasoned riders.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | Y4013-P |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha |
| Model | JetBlaster |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4-Stroke TR-1 Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (L × W × H) | |
| Length | 9' 9" |
| Width | 3' 9" |
| Height | 3' 8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 1.5 gal |
| Seating Capacity | 1–2 persons |
| Weight & Color | |
| Dry Weight | 575 lb |
| Color | Racing Blue |
| Additional Features | |
| Glove Box, Under‑Seat Storage, Deck Mats, Maintenance-Free Battery | |
| Fuel Gauge Type: LCD | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y4013-P | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | Jetblaster® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Seated | |
| VIN | US-YAMA4013A525 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 575 lbs |
| Color | |
| Colors | Racing Blue |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 575 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.