$11,699.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, Wisconsin
The latest 2026 model of the Yamaha Waverunners JetBlaster PRO 2-Up delivers a high‑performance, family‑friendly watercraft that can comfortably ride three people for extended watersport adventures. Designed with advanced safety and comfort features, this personal watercraft offers reliable power, ...
[read more]The latest 2026 model of the Yamaha Waverunners JetBlaster PRO 2-Up delivers a high‑performance, family‑friendly watercraft that can comfortably ride three people for extended watersport adventures. Designed with advanced safety and comfort features, this personal watercraft offers reliable power, intuitive controls, and rugged durability.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 2895 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha Waverunners |
| Model | JetBlaster PRO 2-Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 2‑Passenger |
| VIN | YAMA2908H526 |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR‑1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (Length/Width/Height) | |
| Length | 9′9″ |
| Width | 3′9″ |
| Height | 3′10″ |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 1.5 gal |
| Seating Capacity | 1–2 persons |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Weight | |
| Dry Weight | 538 lb |
| Additional Features | |
| Connext Screen (in) | 4.3″, with security and fuel gauge display |
| Drive Control Options | X(2step) & Low RPM Mode |
| Water‑Resistant Under-Seat Storage | Yes |
| Reboarding Step | Included |
| Foot Chocks | Integrated for stability while standing |
| Engine Hours | |
| Total Engine Time | 0 hrs (new) |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2895 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | JetBlaster PRO 2-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YAMA2908H526 | |
| Engine Hours | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 538 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 538 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.